Eesti kiirtoit pakub rohkelt elamusi, mis ulatuvad kaugemale traditsioonilisest köögist. Kuigi traditsiooniline toit on kuulus oma südamlike roogade poolest, pakub kiirtoiduvaldkond sama põnevat maailma. Viime teid kulinaarsele rännakule läbi kiirtoidumaailma Eestis, uurides kiirtoidukette, kohalikke söögikohti, populaarseid kööke ning kiirtoidu maksumust ja tervislikke valikuid.

Kiirtoiduketid Eestis

Kiirtoidust rääkides tulevad sageli silme ette globaalsed ketid nagu McDonald’s, KFC ja Subway. Eesti pole selles suhtes erand. McDonald’si restorane leiab üle kogu riigi, pakkudes nende ikoonilisi burgereid ja friikartuleid. KFC, mis on tuntud oma krõbeda kanaliha poolest, on samuti Eestis esindatud, pakkudes maitseid Ameerika Lõuna osariikidest. Vaadates pikki järjekordi KFC restoranides, siis Eesti inimestele meeldib. Subway võimaldab teil ise luua isikupäraseid subi-võileibu erinevate täidistega.

Kuid Eesti kiirtoidumaailm ei piirdu vaid globaalsete tegijatega. Põhjanaabrite kett nagu Hesburger pakub samuti proovimist väärt  kiirtoitu. Hesburgeri valikus on kõigile midagi: burgerid, salatid ja nende eriti hea küüslaugukaste.

Kohalikud kiirtoidu söögikohad

Kuigi rahvusvahelised kiirtoiduahelaid on praktiliselt igal sammul, ärge jätke kasutamata võimalust uurida kohalikke söögikohti. Need varjatud pärlid pakuvad kiireid maitseelamusi. Minu lemmikud on “Kebabiputkad”, mis pakuvad kebabe erinevate täidistega ja kastmetega, eriti hea on kana Döner küüslaugu kastmega.

Eesti vanakooli kiirtoit – pirukad, ammu unustatud aga kindlasti proovimist väärt. Ikka veel mitmetes erinevates maitsetes, hakklihaga, kapsaga ja mis iganes täidisega veel. Pirukaid leiab enamasti suuremate toidupoodide sooja saia lettidest ja väikestest saiapoodidest üle kogu riigi.

Pilt

Kohalik “Lägaburger” toode, mis ilmus Eesti turule 90ndate alguses peale taasiseseisvumist. Olenevalt valmistajast on saia vahel väga erinev sisu praemunast ja peekonist naabrinaise marineeritud kurkideni. Läbivaks jooneks alati majoneesi-ketšupi salat, mis tahtis mööda käsivart varrukasse niriseda. Viimastel aastatel on see burger teinud tasapisi comebacki ja ilutseb meie kiirtoidukohtades nostalgia burgeri nime all.

Traditsioonilisema kogemuse saamiseks proovige kiireid pelmeene. Need väikesed tainapoisid on tavaliselt täidetud liha või muu täidisega ning serveeritakse hapukoorega. Võrreldes burgeriga on see väga teistmoodi ja maitsvate tänavatoitude toitude tipp.

Populaarsed köögid Eestis

Eesti kulinaarne maastik on mõjutatud riigi ajaloost, geograafilisest asukohast ja kultuurilisest mitmekesisusest. Lisaks kiirtoidule on mitmeid populaarseid kööke, mis on jätnud oma jälje Eesti maitsetele.

Vene köök:

Tänu Eesti lähedusele Venemaale on Vene köök tugevalt mõjutanud ka meie söögilauda. Saame nautida ajatuid roogi nagu pelmeenid ja õlis küpsetatud pirukad erinevates restoranides ja kohvikutes. Vene köögi vaieldamatu hitt on seljanka, mida pakutakse siiani pea igas sööklas ja buffet stiilis lõunakohas.

Kaasaegne fusion:

Eesti kulinaarne maailm on arenenud kaasaegseteks fusion-restoranideks. Need söögikohad segavad traditsioonilisi Eesti koostisosi rahvusvaheliste kulinaarsete tehnikatega, luues unikaalseid ja uuenduslikke roogi.

Kiirtoidu maksumus

Kiirtoidu maksumus võib varieeruda sõltuvalt sellest, kus sööte. Rahvusvahelistel kiirtoiduahelatel on tavaliselt standardiseeritud hinnad, mis muudavad eelarve planeerimise lihtsaks. Näiteks võib McDonald’si tüüpilise komboeine hind olla umbes 8-12 eurot.

Kohalikud söögikohad pakuvad tihti taskukohasemaid valikuid. Kebabid ja pirukad kohalikest müüjatest on sageli taskukohased, tehes neist suurepärased valikud neile, kelle eelarve on piiratud. Suur portsjon pelmeene restoranis võib maksta umbes 7-10 eurot.

Tervislikud kiirtoidud

Kiirtoit ei pea alati tähendama liialdust või rämpstoitu. Kui otsite tervislikumaid valikuid, siis leiate neid üllatavalt palju. Isegi rahvusvahelised kiirtoiduahelad pakuvad salateid, grillitud kana ja kergemaid menüüelemente. Näiteks Subway võimaldab teil luua isikupärast subi-võikut värske köögivilja ja lahja proteiiniga.

Väga palju on juurde tekkinud Poke kohti ja wrappidesse läheb aina tervislikumat kraami

Kohalikud söögikohad rõhutavad samuti tervislikke võimalusi. Paljud restoranid pakuvad värskeid salateid kohalikest koostisosadest.

Kuna ühiskond muutub järjest teadlikumaks tervislikust toitumisest, leidub üha rohkem kohvikuid ja restorane, mis panustavad värske ja orgaanilise tooraine kasutamisse. Need söögikohad pakuvad sageli taimseid ja tervislikke valikuid, muutes lihtsamaks leida toitvaid ja rahuldust pakkuvaid eineid.

Kokkuvõtteks

Eesti kiirtoidumaailm pakub rahvusvahelist mugavust ja kohalikku maitset. Olgu teie eelistuseks maailmakuulus Big Mac või soovite avastada traditsioonilisi Eesti maitseid, midagi leidub kõigile. Ärge unustage proovida kohalikke söögikohti ja avastada Eesti unikaalset kulinaarset pärandit. Tervislike valikute suurema rõhu tõttu on Eestis kiirtoidu mõiste muutunud ja katab erinevaid maitseid ja eelistusi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga